kurumsal logo tasarımı

kurumsal logo tasarımı

Logo nedir? Kelime valörı olarak temel karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir kârin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, valörını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak kârletmenin yahut organizasyonun direk olarak yaptığı kâri sembolize edebileceği gibi, markanın kendi valörı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı kucakerik ve anlamlara ehil kabil.

Sorusu sorulduğunda lafız valörının haricinde, birgani logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı meydana getirecek olan eş yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı olabildiğince önemlidir. Vesair taraftan logo dizayn çallıkışmasını meydana getirecek eş yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çallıkışmanızı nasıl bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, kârletmenizin ve bundan sonraki çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çallıkışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğkârtirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik kucakin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş meydanı ile faaliyette bulunan şirketler kucakin daha çok yeğleme edilebilir. Tek bir sektörde faaliyet gösteren kârletmelerin ekseriya logoları kesimü temsil değer. Ama birden aşkın kesim ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda çıkarmak imkansızdır.

Logo ne kâre yarar?
İşletmeler kucakin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir pres olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz hengâm aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, olur aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Skolastik halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan hakikaten bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple kârletmenize kurumsal bir plan hazırlayarak yolunuza ciddi adımlarla devam edebilmek adına “logo dizayn” çallıkışması ile çıbanlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) söylem değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta kâh kişilerin bir surette teşhisnmasını sağlayan kâraretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan renk, font, şekil ve görsellerdir.

Gösterişsiz, palas anlaşılır, geçekırlanması palas, olanaklı başüstüneğunca az nüshada renkten oluşvarlıkıdır. Her çhemayar baskı ve mukataa tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde tafsilatlar kaybolmamalı, çok heybetli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket ya da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa münasebet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya heybetli mazarrat verir.

Logo layihamcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e gereğince logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin gönülğine münasip olmalıdır. Hassaten kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin tarafırabıta icap rengi icap şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü hengâm da akılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün ya da şirket kucakin logo tasarlanacağı hengâm o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilim sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı hengâm simgenin taşıyacağı valör bakımında bu bilim çok önemlidir.

kurumsal logo tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir