Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki meal. Ancak bu iki meal mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online kızılışdoneş firmaları ve internetten satış yapan e-tecim siteleri derunin kritik olan bu iki meal, yeni kitlelere ulaşabilmek ve pazarda öne çıkabilmek adına önemlidir. Her iki meal da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur, lakin aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu hatmızda saat saat birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM kavramını azıcık daha harishava ve beraber inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların arama motorları üzerinde daha görünür ve daha ulaşılabilir olması derunin yapılan çkızılışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanımlanan SEM, arama motorlarında ücretli reklam havaı gerçekleştirilerek web sitelerinde yoğunluk peşışı mesleklemlerinin hepsine denir. En pop ve kesif kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve bellik kıymetini artırmaya müteveccih bir çkızılışma olan SEM, jüpiter kitlesini yetiştirmek açısından da berenarı önemlidir. üste SEM çkızılışmaları ile trafiğinizi usa vurma ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çkızılışmaları ise SEM’in tersine ücretsiz çkızılışmalardır. SEM muayyen bir bütçe derunin verilen reklamları kapsarken SEO çkızılışmaları muayyen anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde buyurmak derunin yapılan çkızılışmalardır. Gelin, bu mukabillaştırmayı azıcık daha harishava.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çkızılışmaları arasındaki fark; mafevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret mukabillığında, SEO’nun ise derunerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde gestaltlabilmesidir. Doğrusu SEO derunin en özellikle içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet haricinde performans göstermesi derunin yeni bir ödeme gestaltlmaz.

Bunun haricinde bir önemli fark da hızdır. SEM çkızılışmalarında sonucu daha hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısaca süre içinde artırabilirsiniz. Bunun tersine SEO çkızılışmaları ise uzun soluklu çkızılışmalardır. SEO çkızılışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri girişim girişim yapmalısınız.

Bu iki sayısal pazarlama mealı arasındaki bir öteki önemli fark da doğallıktır. SEM çkızılışmaları ücretli reklam çkızılışmaları başüstüneğu derunin doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Ancak SEO çkızılışmalarında bu manzara farklıdır. SEO çkızılışmaları daha doğal icraatı kapsar ve sitenize daha organik bir yoğunluk dürüstışı sağlar.

Bu iki meal, derunerik bakımından da başkalık gösterir. SEO çkızılışmalarındaki derunerikler kullanıcı deneyimini artırmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Doğrusu daha çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çkızılışmalarında ise maksat daha ticari başüstüneğu derunin derunerikler SEO çkızılışmalarındaki kadar olmayabilir.

Ancak bu buyurmak bileğildir ki SEM derunerikleri kalitesizdir. Yalnızca iki meal arasındaki derunerik konseptleri ve odaklar farklıdır. üste belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden daha çok ya da daha üstün bileğildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına bakılırsa ikisinden bile faydalanılabilir.
Kırmızın burada sonuna geliyoruz, fakat okumaya devam buyurmak istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Tüketici Davranışları: Sayısal Dönüşümün Yükselişi hatmıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir